Društvena odgovornost

Edukativne radionice NIS-a i SOS Dečijih sela Srbija

Da li se sećate perioda kada ste tražili prvi posao? Podrška porodice sigurno je predstavljala značajnu tačku oslonca, a iskustva starijih bila su od velike koristi prilikom pripreme za intervjue. Međutim, postoje oni koji nemaju podršku kakvu većina nas uzima zdravo za gotovo, te je njihov proces osamostaljivanja često znatno teži.

27. 12. 2024

Autor:

tim NIS-a

Datum:

27.12.2024.

Vreme za čitanje:

7 minuta

Da li se sećate perioda kada ste tražili prvi posao? Podrška porodice sigurno je predstavljala značajnu tačku oslonca, a iskustva starijih bila su od velike koristi prilikom pripreme za intervjue. Međutim, postoje oni koji nemaju podršku kakvu većina nas uzima zdravo za gotovo, te je njihov proces osamostaljivanja često znatno teži.

Za mlade iz osetljivih kategorija društva koji žele da pronađu prvi posao početni koraci ka profesionalnom razvoju su i najizazovniji. Kako bi im omogućili što bolju poziciju na tržištu rada, kompanija NIS, Fondacija SOS Dečija sela Srbija i njihov Centar „Jaki mladi“, realizovali su edukativne radionice koje pružaju konkretne alate i savete za profesionalni razvoj. NIS je i ranije učestvovao u realizaciji ovih radionica u različitim gradovima u saradnji sa Fondacijom SOS Dečija sela Srbija, a ove godine one su održane u Kruševcu i Požegi.


Na ovim radionicama, organizovanim u saradnji sa lokalnim organizacijama Forca i Edukativnim centrom Kruševac, učestvovalo je 42 mladih uzrasta od 17 do 19 godina. Kroz praktične vežbe, mladi su učili kako da napišu kvalitetnu biografiju, istražuju o poslodavcima, pripreme se za intervju za posao i uspešno predstave svoje veštine. Ova iskustva su za mnoge bila veoma značajna.

„Učešće na radionici je za mene bilo sjajno iskustvo. Naučila sam mnogo korisnih stvari koje ću primeniti prilikom traženja posla. Posebno je važno što radioničari dolaze iz jedne velike kompanije, pa smo dobili vrlo konkretne, praktične informacije u vezi sa radnom biografijom i razgovorom sa poslodavcima“, rekla je Aleksandra, jedna od učesnica na radionici u Kruševcu.
Sličan utisak podelila je i Mina, takođe iz Kruševca: „Odlična radionica! Najviše mi je značila simulacija razgovora sa poslodavcem. Dobili smo povratne informacije na čemu da radimo i šta da popravimo. Od ranije imam radnu biografiju, ali na radionici sam naučila kako da je dopunim i unapredim.“

Podrška zaposlenih iz NIS-a, koji nesebično dele svoja znanja i iskustva, ključna je za uspeh ovog projekta. Radionice su vodili Katarina Timotijević i Luka Milošević, senior specijalisti za razvoj brenda poslodavca u NIS-u.
„Svesni smo koliko su prvi koraci u karijeri izazovni i važno je da mladima pružimo podršku u periodu odlučivanja o profesiji i početka rada na prvim poslovima. Nema lepšeg prizora nego kada vidite mlade koji sa velikom pažnjom slušaju i aktivno učestvuju, spremni da se razvijaju i grade bolju budućnost“, izjavila je Katarina.
Slično mišljenje deli i Luka, koji ističe da su pitanja sa kojima se mladi suočavaju često univerzalna: „Gde i kako da tražim prvi posao, šta da stavim u biografiju, kako izgleda razgovor za posao? Na kraju dana, svako je nekada bio početnik i zato mi je drago što smo imali priliku da odgovorimo na neka od ovih pitanja i pomognemo.“


Leopold Rolinger, menadžer Centra „Jaki mladi“ Fondacije SOS Dečija sela Srbija, navodi da su ponosni na saradnju sa NIS-om i zahvalni što je kompanija prepoznala potrebe mladih iz osetljivih grupa koji stupaju na tržište rada.

„Na našim radionicama karijerne orijentacije zaposleni iz kompanije NIS prenose svoja znanja i iskustvo i pomažu mladima da bolje upoznaju poslovni svet i kulturu. Ovakva saradnja je odličan primer kako poslovni sektor može doprineti razvoju mladih i pomoći im u osamostaljivanju. U okviru saradnje sa kompanijom NIS uključeni su mladi iz Beograda, ali i iz Požege i Kruševca. U ovim gradovima aktivnosti osnaživanja mladih sprovodimo sa našim partnerskim organizacijama Forca i Edukativni centar Kruševac. Verujemo da će se i u narednoj godini nastaviti više nego uspešna saradnja sa kompanijom NIS i da će i naše druge partnerske organizacije iz Sombora, Kragujevca i Zaječara imati priliku da pruže mladima ovakvu vrstu aktivnosti”, naveo je Rolinger.

Ovakve inicijative još jednom potvrđuju posvećenost kompanije NIS i Fondacije SOS Dečija sela Srbija u pružanju podrške mladima u riziku, pokazujući kako zajednički napori mogu da naprave značajnu razliku.

Press služba:

Milentija Popovića 1

11070 Beograd

Subscribe: